Filter

Komfort gotowania dzięki okapowi

Odpowiednia wentylacja na ograniczonej przestrzeni bywa wyzwaniem; z tego względu właśnie zachęcamy do montażu okapów w kamperach i przyczepach kempingowych. Tego typu urządzenia są doskonałe do pochłania zapachów podczas przygotowywania posiłków i sprawiają, że spędzanie czasu we wnętrzu pojazdu pozostaje komfortowe. Jak wybrać odpowiedni okap?

Okapy – specyfika

Warto postawić na takie okapy, które mają wentylator wbudowany w kopułę dachową, a nie w samo urządzenie. Dzięki temu optymalizujesz przepływ powietrza oraz zwiększasz wydajność urządzenia. Dobry okap do kampera i przyczepy kempingowej bez problemu pochłonie nie tylko zapachy wydzielające się podczas gotowania, ale również całą parę i wilgoć, która unosi się w pomieszczeniu. To ważne, ponieważ nadmiar wilgoci może sprzyjać np. rozwojowi pleśni na ścianach. Pochłanianie pary na bieżąco sprawi, że Twój kamper albo przyczepa kempingowa będzie dłużej działać bez zarzutu.

Zamiast wentylatora dachowego

Jeśli nie interesuje Cię montaż wentylatora dachowego, przemyśl kupno okapu recyrkulacyjnego. Czym różni się takie urządzenie od standardowego okapu? Przede wszystkim tym, że wciąga opary kuchenki, po czym nie wypuszcza ich przez wentylator, ale filtruje i wpuszcza czyste powietrze z powrotem. Dzięki temu nie trzeba trudzić się ewentualnym montażem wentylatora dachowego. Okap recyrkulacyjny do kamperów i przyczep kempingowych jest bardzo łatwy w obsłudze; posiada m.in. filtry węglowe, które bez problemu można wymieniać (w urządzeniu znajdziesz prosty mechanizm zatrzaskowy, który umożliwia swobodną wymianę filtrów w dowolnym momencie). Warto wiedzieć, że taki wentylator umożliwia też zmianę prędkości wentylacji – jeśli więc używasz kilku palników jednocześnie, możesz nieco zwiększyć prędkość, by okap pochłonął więcej zapachów w krótszym czasie.

Który okap będzie odpowiedni do kampera i przyczepy kempingowej?

Tak naprawdę oba przedstawione modele sprawdzą się znakomicie. Jeśli masz już zamontowany wentylator dachowy, możesz śmiało postawić na standardowy model. Jeśli natomiast nie masz wentylatora i nie chcesz tracić czasu na dodatkowy montaż, wybierz też recyrkulacyjny.